Jesteś tutaj: Co zyskasz?

Co to jest fotowoltaika i co dzięki niej zyskasz?

Fotowoltaika to dziedzina techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną. Obecnie rozwój fotowoltaiki następuje bardzo dynamicznie, a słońce stanowi trzecie co do wielkości źródło energii odnawialnej na świecie. Wyprodukowana ekologiczna energia może być wykorzystywana do zasilania gospodarstw domowych, rolnych oraz firm. Według prognoz, do roku 2050 energetyka słoneczna stanie się główną pozycją w wykorzystaniu źródeł energii. Warto mieć na uwadze, że ceny za prąd wytwarzany w bardziej standardowy sposób stale rosną. Założenie paneli fotowoltaicznych umożliwi zupełną niezależność od podwyżek. W dodatku czerpanie energii ze Słońca nie generuje szkodliwych substancji i nie zużywa kurczących się zasobów, dzięki czemu pozwala zadbać o środowisko.

Energia elektryczna ze słońca - brzmi nieprawdopodobnie, prawda? Poniżej przedstawiamy, jak działa instalacja fotowoltaiki, która wytwarza zieloną energię w naszych domach i biurach.

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z paneli fotowoltaicznych (potocznie zwanych słonecznymi), uchwytów paneli fotowoltaicznych, falownika, licznika dwukierunkowego oraz jest podłączona do sieci energetycznej.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej są ogniwa fotowoltaiczne (1), które przetwarzają promienie słoneczne w prąd co nazywamy zjawiskiem fotowoltaicznym. W celu zamontowania paneli słonecznych na dachu lub gruncie wykorzystywane są specjalne uchwyty do paneli słonecznych, gwarantujące bezpieczeństwo i stabilność konstrukcji.

Wytworzony prąd (jeszcze stały) w panelach fotowoltaicznych przekazywany jest do falownika (2), którego zadaniem jest przekształcenie go na prąd zmienny cechujący się parametrami zgodnymi z tymi, które posiadają nasze domowe gniazdka. Głównymi zadaniami falownika jest kontrola pracy naszej mikroelektrowni, dopasowanie parametrów generowanego prądu do parametrów domowej sieci, a także uleganie wyłączeniu w momencie wykrycia jakiejkolwiek awarii. Falownik oddaje energię do sieci wewnętrznej budynku za pośrednictwem rozdzielnicy głównej (3)

Licznik dwukierunkowy (4) zlicza energię elektryczną wyprodukowaną przez naszą instalację fotowoltaiczną oraz pobraną z sieci energetycznej. Finalny koszt jaki ponosi właściciel instalacji fotowoltaicznej to różnica pomiędzy energią wyprodukowaną a pobraną. Dlatego kluczowe jest dobranie odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej, aby instalacja fotowoltaiczna nie wyprodukowała za dużo lub za mało czystego prądu.

Co dzieje się z niewykorzystaną energią?

Za każdą kWh wyeksportowanej do sieci nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznej można uzyskać opust w kolejnym okresie rozliczeniowym (ale nie dłużej niż rok) za energię pobraną z sieci, w stosunku 1 do 0,8 dla instalacji o mocy do 10 kW, a także w stosunku 1 do 0,7 dla większych mikroinstalacji o mocy nieprzekraczającej 50 kW, przy czym opust obejmuje wyłącznie składnik zmienny energii i dystrybucji na rachunku.

 

Co zyskasz dzięki zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych?

Elektrownia na lata

Żywotność instalacji fotowoltaicznej, to nawet ponad 30 lat użytkowania, z gwarancją do 25 lat. Dzięki naszym instalacjom fotowoltaicznym zabezpieczysz siebie oraz swoich najbliższych w stabilne i darmowe źródło energii.

Zabezpieczenie przed wzrostem cen prądu

Własna elektrownia słoneczna uchroni Twój budżet przez wzrostem cen energii elektrycznej.

Najwyższa jakość

Dobór najwyższej jakości materiałów i podzespołów renomowanych producentów gwarantuje maksymalne uzyski energii na wiele lat.

Kompleksowa oferta

Zajmujemy się kompleksową obsługą od analizy potrzeb, przygotowaniem oferty na miarę (indywidualny projekt dla każdego Klienta), pozyskaniem finansowania oraz wykonaniem i bezpłatnym podłączeniem instalacji do sieci.

Ochrona środowiska

Instalacja fotowoltaiczna nie zwiększa zanieczyszczenia powietrza, nie emituje hałasu ani substancji szkodliwych dla atmosfery. Dzięki czystej energii przyczyniasz się do polepszenia stanu środowiska naturalnego.

Finansowanie

Posiadamy w swojej ofercie dogodne formy finansowania, dzięki którym dołączysz do grona szczęśliwych posiadaczy elektrowni słonecznej bez uruchamiania swoich finansów.

Najlepsza Energia pod słońcem